دیوارنگاری و معترضان شهری در برزیل

    محمدرضا هادی زاده
ارسال توسط درتاریخ 07 تیر 1392 در وبلاگ 1 نظر

پیشاساون نوع خاصی از دیوارنگاری (به انگلیسی گرافیتی) بومی شهرهای بزرگ جنوب برزیل، از جمله ریو دو ژانیرو و سائوپائولو است. پیشاساون در حقیقت نوعی الفبای ابداعی است که آن را معمولا بر روی ساختمانهای بلند خالی از سکنه انجام می دهند. میتوان گفت پیشادورها (هنرمندان پیشاساون) بر سر بالا رفتن از ساختمانها و امضا کردن بلندترین و دسترسناپذیرترین نقاط شهری مسابقه میدهند و قانون کار آنها عدم استفاده از نردبان یا بالابر است.

بدین سان گاه چنیدن پیشادور بر روی دوش هم بالا می روند تا روی دیوار ساختمانی امضا بزنند. پس از این که این سنت در برزیل  نمود پیدا کرد، توانست تاثیر فلسفی مهمی بر دیوارنگاری در جهان بگذارد.

در دنیایی که بیکاری  فقر را می سازد و عده بیشماری زیر خط فقر با سختی های زندگی دست و پنجه نرم میکنند، این امضاها و دیوار نگاشتهها نشان از وجود افرادی است که از نادیده گرفته شدن خود در جامعه بیزارند و خود را صاحب این حق میدانند که به ابراز خود دست بزنند. هنری که تعلق به طبقه بورژوا و خورده بورژوا ندارد، بلکه در دسترس همگان قرار میگیرد. آنها جان خود را در راه بیان و ابراز وجود میگذارند و تنها جایی که به انها این امکان را میدهد، قلمروی آنها یعنی خیابانهاست.

پلیس و مردم در برزیل نفرت عمومی ویژهای نسبت به پیشادورها دارند و برخورد پلیس و حتی عابران با آنها بسیار خشن است، چرا که هنر آنها و شیوه بیانشان در جامعه امروزی به نوعی بر هم زدن امنیت محسوب میشود. در واقع بازشناسی پدیده دیوارنگاری در خالصترین شکلش، همیشه و در همه جا برای ذهن دسته بندی شده انسان امروزی دشوار بوده و هست.

اما پیشادورها در راه خود چیز دیگری را دنبال می کند، سالهاست که بر این راه و عقیده پا فشاری میکنند. از دیگر فعالیتهای هنری آنها میتوان به حمله به گالری هنر شهری در برزیل و حمله به بینال هنرهای زیبای برزیل اشاره نمود!

حروف شکسته پیشاساون که بیشتر شبیه نشانهای رمزآلود گروههای هوی متال است نیز خود دنیایی است نو از حرکت و فرم که میشود آثار دیوارنگاری اولیه لس آنجلس، خوشنویسی عربی و خط چینی و ژاپنی را در آن مشاهده کرد.

ویدیو زیر نیز مستندی کوتاه در باره پیشاساون است.

خواندن 2137 بار آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 09 تیر 1392 17:04
  محمدرضا هادی زاده

iranianbrazil.com/ این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

1 نظر

  •   علی
    علی K2_شب ظUTCE_تیر+0000Rتیرب ظUTC_0C1 لینک نظر
     

    خیلی ممنون، مطلب بسیار جالبی بود، خیلی فکر کرده بودم که این نوشته های رو دیوارها معنیش چیه.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

شما اینجا هستید: خانه وبلاگ دیوارنگاری و معترضان شهری در برزیل