تحصیل در برزیل

تحصیل در برزیل

برزیل از نظر جغرافیایی در آمریکای جنوبی واقع شده است و فرهنگ خاص و منحصر به فردی دارد. اساس فرهنگ برزیل برپایه تنوع فرهنگی بنا شده است. زبان رسمی پرتغالی برزیلی می باشد که اندکی با پرتغالی اروپایی متفاوت می باشد.

برزیل یکی از بهترین و قویترین سیستمهای آموزشی دنیا را دارد. یکی از دلایل عدم شناخت دانشگاههای برزیل در ایران زبان رسمی این کشور می باشد، که اتفاقاً همین مسأله عاملی شده است که دانشگاههای برزیلی در رتبه بندی جهانی در جایگاههای شایسته ای قرار نگیرند. اما اگر شما به تولیدات علمی دانشمندان و استادان دانشگاههای این کشور در مجلات و کنفرانسهای علمی نیم نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که بسیاری از آن‌ها در رده ی دانشمندان بزرگ دنیا در حال تولید علم و تکنولوژی هستند. در راستای رفع این نقیصه دولت برزیل اخیراً شروع به جذب دانشجویان خارجی کرده است و دانشگاههای این کشور از از این دانشجویان استقبال خوبی به عمل می آورند، به طوری که در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشجویان خارجی راحت تر از دانشجویان برزیلی می توانند کمک هزینه ی تحصیلی دریافت کنند! برزیلی ها به آموزش و پژوهش علی الخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی بسیار جدی نگاه می کنند. زیرا در اینجا شما با یک مدرک لیسانس نسبتاً راحت می توانید یک کار مناسب پیدا کنید. پس کسی که وارد مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌شود نشان می دهد که به دنبال فراگیری علم و دانش و مهارت بیشتر است، نه به دست آوردن مدرک.

در برزیل همانند ایران دو دسته دانشگاه وجود دارد: دانشگاههای فدرال و دانشگاههای خصوصی. تحصیل در دانشگاههای فدرال مجانی بوده ولی برای ورود به آن‌ها در مقطع لیسانس نیاز به عبور از آزمون ورودی می باشد. این آزمون ورودی برای هر دانشگاه فدرال به صورت جداگانه برگزار می شود. جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای فدرال روال خاصی ندارد و در دپارتمان هر دانشگاه قوانین مخصوص به خود را دارد که معمولاً شامل بررسی رزومه ی تحصیلی و مصاحبه می باشد.

دانشگاههای خصوصی در کشور برزیل از کیفیت خوبی برخوردار هستند و به صورت بسیار دقیق توسط وزارت علوم و تکنولوژی این کشور کنترل می‌شوند و در صورت افت کیفیت در یک رشته، مجوز آن رشته در دانشگاه مورد نظر باطل می شود. ورود به دانشگاههای خصوصی در برزیل نیز نیاز به عبور از کنکور آن دانشگاه را دارد که جدیداً در راستای گسترش جذب دانشجویان خارجی، دولت این کشور در حال ایجاد تسهیلاتی برای معافیت خارجیان از این کنکورها می باشد.

برزیل یکی از کشورهای در حال توسعه می باشد که در حال گذار به جامعه ی صنعتی است. در حالی که در چند سال گذشته قدرتهای اقتصادی بزرگ دنیا دچار رکود و بحران اقتصادی بودند، برزیل یکی از معدود کشورهایی بود که دارای نرخ رشد اقتصادی مثبت بود و اصلاً بازارها و صنایع این کشور دچار رکود نشدند که این نشانی از استحکام زیر پایه‌های اقتصادی این کشور می باشد. هم‌ اکنون برزیل ششمین قدرت اقتصادی دنیا می باشد، یعنی بالاتر از فرانسه و انگلیس! در این سال برزیل، هند و چین جمعا ۶۵ درصد اقتصاد کل دنیا را در اختیار خواهند داشت. هم‌ اکنون برزیل چهارمین سازنده ی هواپیما در دنیاست و هشتمین تولید کننده ی فولاد دنیا، دهمین خودروساز بزرگ دنیاست به طوری که تمام شرکت های بزرگ خودروسازی دنیا در برزیل کارخانه دارند که همین باعث شده برزیل در سالهای آینده قطب خودروسازی قاره آمریکا شود. همچنین برزیل سومین تولیدکننده پوشاک و منسوجات دنیا می باشد.

البته باید اذعان داشت که از لحاظ ساختار اجتماعی و کنترل فقر هنوز برزیل با اروپا فاصله دارد و علت آن هم جمعیت بسیار زیاد و وسعت این کشور می باشد که خدمات رسانی را بسیار دشوار کرده است. با این حال دولت برزیل با اجرای برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت خدمات اجتماعی به سرعت در حال پر کردن شکاف طبقات فقیر و غنی می باشد.

یکی از مسائلی که در آینده برزیل را تبدیل به یکی از کشورهای کلیدی در دنیا خواهد کرد بحران فراگیر آب شیرین و مواد غذایی است. همانطور که می دانید در آینده ی نزدیک با توجه به نرخ افزایش جمعیت و کاهش منابع غذایی، دنیا وارد یک بحران بزرگ خواهد شد. در این میان برزیل نقش کلیدی دارد. زیرا حدود ۲۰ درصد آب شیرین دنیا در برزیل قرار دارد. همچنین زمینهای قابل کشاورزیِ استفاده نشده در برزیل از کل زمینهای قابل کشاورزیِ استفاده نشده در قاره آسیا بیشتر است! هم‌ اکنون برزیل یکی از بزرگترین تولید کنندگان مواد غذایی در دنیاست و دولت برزیل با اجرای سیاست‌های تشویقی سعی در توسعه و مدرنیزه کردن این بخش دارد.

اگر مایل به تحصیل در برزیل هستید جهت اخذ پذیرش و مشاوره تحصیلی با آژانس دانشگاهی بین المللی ابن سینا (ایران-برزیل) تماس بگیرید.

http://irbredu.com

شما اینجا هستید: خانه خدمات ما آموزشی